Sodankylän Pallon salibandyjunioreiden kausi 2023–2024 käynnistyi Rovaniemellä järjestetyssä Lapin Mestaruussarjan (LMS) turnauksessa. Sodankylästä matkattiin Rovaniemen turnaukseen peräti yhdeksällä joukkueella ja yli 80 hengen voimin. SoPan salibandyjunioreita oli Rovaniemen turnauksessa mukana jokaisesta ikäluokasta, PT8-9 ikäluokasta mukana oli kolme joukkuetta ja PT10 ikäluokasta kaksi joukkuetta.
Lapin Mestaruussarjan Rovaniemen turnaus pelattiin kolmella eri turnauspaikalla turnaukseen osallistuvien joukkueiden suuren määrän vuoksi. Nuorimmat juniorit pelasivat ottelunsa Ounasrinteen liikuntakeskuksessa ja vanhemmat juniorijoukkueet oli jaettu Korkalovaaran ja Keltakankaan liikuntahalleihin.
SoPan nuorimmat salibandyjuniorit pääsivät pelaamaan kauden aloitusturnauksessa useita eri joukkueita ja seuroja vastaan. P8-9 ikäluokan joukkueet kartuttivat pelikokemusta niin tappioiden kuin voittojen myötä ja osalle pelaajista turnausmatka ja ottelut olivat uransa ensimmäisiä. SoPan PT10 ikäluokan joukkueiden kahdeksasta ottelusta neljä päättyi voittoon.
P12 ikäluokassa SoPalla oli mukana kaksi joukkuetta; P11 sekä P12. SoPan P11 joukkue kartoitti vielä pelikokemusta vuotta vanhempien sarjassa. Joukkue kohtasi SBC Levin P12 joukkueen kolmesti, joista yksi päättyi tasapeliin ja kaksi SBC Levin voittoon. SoPan P12 joukkue pelasi turnauspäivänä kolme ottelua, joista joukkue otti yhden voiton, yhden tasapelin ja yksi peli päättyi tappioon.
SoPan P14 joukkueen kuin myös SoPan T16 joukkueen ottelut pelattiin Rovaniemen Keltakankaalla. P14:n kolmesta otteluista joukkue keräsi kauden avauksesta yhteensä kolme pistettä yhden voiton ja yhden tasapelin ansiosta.
SoPan T16 joukkue jatkoi Rovaniemen turnauksessa siitä mihin viime kausi päättyi. Kaksi voittoa Karungin T16 joukkueesta tulivat hienon ja vakuuttavan yhteispelin päätteeksi. Kolmas ottelu Santa’s United P14 joukkuetta päättyi jännittävien vaiheiden jälkeen tasapeliin 3–3. SoPan T16 joukkueen otteita oli katsomossa seuraamassa myös Pohjois-Suomen maajoukkuetien valmennusorganisaation 13–16- vuotiaiden tyttöjen päävalmentaja. SoPan T16 joukkueen pelaajien otteet vakuuttivat päävalmentajan ja marraskuussa Oulussa järjestettävään maajoukkuetien Pohjois-Suomen aluetapahtumaan valittiinkin peräti kolme pelaajaa SoPan T16 joukkueesta.
Sodankylän Pallon salibandyjaoston puheenjohtajan ja P14 joukkueen vastuuvalmentajan Janne Siikaluoman mukaan SoPan salibandykausi 2023–2024 LMS- sarjan osalta käynnistyi hienosti. ”Junioreiden harjoituskausi käynnistyi jo elokuun puolivälissä, joten harjoituksia on saatu hyvin alle ennen ensimmäisiä Lapin Mestaruussarjan otteluita. Tällä hetkellä SoPan juniorijoukkueiden toiminnassa on mukana yli 100 pelaajaa ja uusia pelaajia on saatu mukaan melkein joka joukkueeseen. Tästä on hyvä jatkaa kautta harjoitusten ja tulevien otteluiden muodossa”.
Sodankylän Pallon salibandyjunioreiden kausi jatkuu Lapin Mestaruussarjan osalta turnauksella Kittilässä sunnuntaina 29.10.2023.
01.05.2024 11.40 | Salibandyn seuramaaottelun voitto yhden maalin erolla SBC Leville |
23.04.2024 11.13 | Salibandyn seuramaaottelu Sodankylän liikuntahallilla lauantaina 27.4.2024 |
13.04.2024 09.39 | Lapin Mestaruussarjan päätösturnaus Kuusamossa |
21.03.2024 09.09 | Lapin Mestaruussarjan turnaus Sodankylässä lauantaina 23.3.2024 |
16.02.2024 09.18 | SoPan salibandyjuniorit Rovaniemelle LMS-turnaukseen |
22.01.2024 20.41 | Lapin Mestaruussarja jatkuu Sodankylässä lauantaina 27.1.2024 |