
SoPan P15-joukkue pääsi kruunaamaan upean kautensa osallistumalla futsalin SM-lopputurnaukseen 2026. Pohjoisen ylivoimainen sarjavoittaja lähti turnaukseen haastamaan Suomen parhaat – ja sai samalla arvokasta kokemusta kovatasoisista peleistä.

SoPa pelasi alkulohko A:ssa yhdessä LoPan, HoDyn ja FC Halikon kanssa. Vastaan asettui heti alusta alkaen kovia joukkueita etelästä.
Kolmesta ottelusta SoPa keräsi yhden tasapelin, mutta tällä kertaa se ei riittänyt jatkopaikkaan ylempään loppusarjaan. Lohkon pelit tarjosivat kuitenkin hyviä hetkiä ja näyttivät, että joukkue pystyy pelaamaan tasaisesti kovia vastustajia vastaan.

Sijoista 5–8 pelatussa jatkovaiheessa SoPa kohtasi ensin Tarmon, joka vei ottelun lukemin 3–2. Päätöspelissä vastaan tuli jälleen FC Halikko, joka tällä kertaa oli vahvempi numeroin 5–1. Turnauksen lopulliseksi sijoitukseksi tuli 8. sija.
Turnauksen kärkisijat menivät koville joukkueille:
Nämä pelit osoittivat konkreettisesti, millä tasolla Suomen huippujoukkueet tällä hetkellä menevät – ja antoivat SoPalle selkeän kuvan siitä, mihin omaa tekemistä tulee kehittää.
Vaikka lopputurnauksessa ei tällä kertaa tullut sijoituksellista huippua, joukkueen tarina on silti erittäin onnistunut.
SoPan, RoPSin ja FC Santa Clausin pelaajista rakennettu ryhmä osoitti jälleen, että pohjoisen yhteistyömalli toimii myös valtakunnallisella tasolla. Joukkue pelasi yhtenäisesti, taisteli jokaisessa ottelussa ja kantoi ylpeästi pohjoisen värejä.
Monelle pelaajalle turnaus oli tärkeä oppikokemus:
Juuri tällaiset kokemukset vievät pelaajia seuraavalle tasolle.
Kausi 2025–26 jää historiaan:
Tämä joukkue on näyttänyt, että pohjoisesta voi nousta kilpailukykyinen ryhmä valtakunnalliselle tasolle – kun yhteistyö toimii ja arki tehdään laadukkaasti. Seuraava askel on kaventaa eroa kärkeen.
SoPa kiittää kaikkia mukana olleita tukijoita – tästä on hyvä jatkaa kohti uusia haasteita!

