Sodankylän Pallon kasvatti SM-lopputurnaukseen!
JalkapalloJulkaistu: 01.07.2025 18.18

Sodankylän Pallon kasvatti SM-lopputurnaukseen!

Jalkapallokauden 2025 kevätkausi on päättynyt hienoihin uutisiin. Niko-Matti Kuukasjärven edustama RoPS P15 sijoittui Liiga Pohjoisessa kuuden parhaan joukkoon, mikä tarkoittaa paikkaa syksyn Kai Pahlman -turnaukseen, eli P15 SM-lopputurnaukseen. Tämä on upea palkinto koko joukkueelle, mutta myös osoitus Niko-Matin määrätietoisesta työstä ja kehityksestä.

Tämä vuosi on ollut Niko-Matille erityinen: hän saa edustaa Pohjois-Suomea sekä futsalissa että jalkapallossa P15 SM-lopputurnauksissa — futsalissa Sodankylän Pallon paidassa keväällä ja nyt tulevana syksynä jalkapallossa RoPSin riveissä.

Kevätkauden jälkeen Niko-Matti siirtyy virallisesti RoPSin joukkueeseen jatkamaan kehittymistä ja hakemaan uusia haasteita. Me Sodankylän Pallossa olemme ylpeitä, että saamme olla osa tämän nuoren pelaajan tarinaa ja toivotamme kaikkea hyvää tuleviin peleihin!

💪 Onnea ja tsemppiä syksyn koitoksiin, Niko-Matti! Koko SoPa on ylpeä ja kannustaa täysillä! ⚽🙌