Infopaketti junioritoiminnasta (salibandy)
9.11.2017 21:30 Uutiset / Pääsivusto

Infoa salibandyjuniorin vanhemmalle

INFOPAKETTI JUNIORITOIMINNASTA (SALIBANDY)

 • Syyskausi: 18.9.-17.12.2017 (ei syyslomalla)
 • Kevätkausi: 8.1.-20.5.2018 (ei hiihtolomalla eikä pääsiäisenä)


 • Perhesähly ma klo 16.30-17.30, Liikuntahalli, kenttä 1
 • 1-2 lk. ma klo 16.30-17.30 Liikuntahalli, kentät 2 & 3
 • 3-4 lk. pe klo 16.30-17.30, Lukio
 • 5-6 lk. ti klo 16.30-17.30, Liikuntahalli, kentät 1 & 2


 • Perhesähly - tilaa
 • 1-2 lk. - täynnä
 • 3-4 lk. - täynnä
 • 5-6 lk. - tilaa

Otamme ryhmiin uusia pelaajia koko kauden ajan, mikäli ryhmissä on tilaa.

 • Perhesähly: Tytti Lintula, tytti.lintula@gmail.com
 • Salibandykoulut: Rami Lintula, rami.lintula@gmail.com

Ilmoita sähköpostiviestissä, mihin ryhmään lapsesi olisi tulossa, hänen nimensä ja syntymäaikansa sekä huoltajan nimi, sähköpostiosoite ja puhelinnumero. Mikäli lapsella on jokin sairaus tai allergioita, niin niistä olisi myös hyvä mainita.

KAUSIMAKSUT

90 € kausi (syksy 45 € ja kevät 45 €)

Sisältää:

 • seuran jäsenyys ja edut
 • ohjattua toimintaa koko kaudelle
 • Salibandyliiton lisenssi ja vakuutus
 • seuran tapahtumat
 • katetaan pakolliset kulut, kuten salivuokrat

Ei sisällä: pelireissut. Ne kulut jaetaan reissuille osallistuvien kesken, ellei ryhmässä muuta sovita. Turnausten ruokailut ovat omakustanteisia ja osallistumismaksut ovat keskimäärin n. 10-15 €/pelaaja/turnaus.

Perhesählyä ja salibandykouluja on mahdollista kokeilla kaksi kertaa ilmaiseksi. Mikäli 1-2 kerran jälkeen haluatte lopettaa, tulee siitä ilmoittaa ohjaajalle. Mikäli peruutusta ei ole tehty, toimitettu lasku on aiheellinen. Syys- ja kevätkausi laskutetaan erikseen. Syyskauden maksu laskutetaan marraskuun aikana kaikilta, jotka on lisätty Jopoxiin ja eivät ole ilmoittaneet lopettaneensa.

VARUSTEET

Varusteasiat on näyttänyt olevan kaikilla junioreilla kunnossa ja suojalasien käyttökään ei ole keneltäkään unohtunut, hienoa!

Tässä vielä lista siitä, mitä pelaaja tarvitsee mukaan treeneihin:

 • Salibandymaila
 • Suojalasit (pakolliset)
 • Sisäliikuntakengät ja -vaatteet
 • Juomapullo
 • Evästä (palautumiseen treenin jälkeen)
 • Reipasta urheilumieltä

Vinkki: nimetkää varusteet! Helpottaa kummasti oikean omistajan löytämistä, jos hallille tai pelireissuille unohtuu jotain.

Juniorin pelaamisen helpottamiseksi suosittelemme hankkimaan hänelle sopivan kokoisen mailan tai tarvittaessa lyhentämään nykyistä. Oikean mittainen maila on keskeinen tekijä junioripelaajan taitojen kehittymisessä sekä myös salibandyn turvallisuuden kannalta.

Ylipitkillä mailoilla pelattaessa syntyy usein turhia vaaratilanteita ja lisäksi palloa on huomattavasti vaikeampi hallita sekä pahimmillaan ylipitkä maila estää oikeanlaisen tekniikan kehittymisen lapselle.

Tässä ohjeellinen taulukko oikean pituiselle mailalle:

 • Pituus 100 cm => varsiputken pituus alle 65 cm
 • Pituus 110 cm => 65 cm
 • Pituus 120 cm => 70 cm
 • Pituus 130 cm => 75 cm
 • Pituus 140 cm => 80 cm
 • Pituus 150 cm => 85 cm
 • Pituus 160 cm => 90 cm
 • Pituus 170 cm => 92,5 cm
 • Pituus 175-185 cm => 95 cm
 • Pituus 185-195 cm => 100 cm
 • Pituus yli 190 cm => 104 cm

HUOM! Taulukkoa tärkeämpi muistisääntö on, että oikean mittainen maila ylettyy noin 3-5cm ylitse navan! Tällöin maila on suorana lapa maassa vartalon edessä.

TURNAUKSET

Lapin Mestaruussarjan turnauspäivämäärät:

SYYSKIERROS

 • la 11.11.2017 Kittilä
 • la 9.12.2017 Rovaniemi

KEVÄTKIERROS

 • la 17.2.2018 Kittilä
 • la 17.3.2018 Sodankylä
 • la 14.4.2018 Rovaniemi

Lappi Cupin turnauspäivämäärät:

SYYSKIERROS

 • la 25.11.2017 Kittilä

KEVÄTKIERROS

 • la 20.1.2018 Kemi
 • la 7.4.2018 Sodankylä


Turnauspäivämäärät lisätään Jopoxiin ja ilmoittautuminen niihin tehdään aina pukukopissa. Turnauksiin osallistuminen ei ole pakollista! Päätös turnauksiin osallistumisista tehdään ryhmässä (vanhemmat) ja sen mukaan, paljonko pelaajia ja huoltajia olisi lähdössä (ilmoittautuneet).

Turnausmatkoille on ehdottomasti lähdettävä useampi vanhempi ja kyyditys tapahtuu omilla autoilla.

Huomioikaa myös kaksi kotiturnaustamme, joihin tulemme tarvitsemaan vanhempia talkoilemaan! Niistä lisää lähempänä ajankohtaa.

JOPOX-PUKUKOPPI

Harjoituksiin ja tapahtumiin ilmoittaudutaan seuran sivuilla (Jopoxissa) ryhmän pukukopissa. Ilmoittakaa AINA joko IN tai OUT, jotta tiedämme viestin/tapahtuman tiedon saavuttaneen teidät.

Pukukoppia voi käyttää joko nettiselaimella tai mobiilisovelluksena. Päivittäkää omat tietonne (juniori+omat tiedot) ja lisätkää puuttuvat tiedot! Mikäli pukukoppiin kirjautumisesta tai käyttämisestä on kysyttävää, niin laita viestiä saila.tervaniemi@hotmail.com.

OSALLISTU TOIMINTAAN

Ryhmissä/joukkueissa suuri ongelma on taustatoimijoiden vähyys. Jokainen ryhmä kuitenkin tarvitsee taustahenkilöitä, jotta toiminta pyörii, ja lapsille voidaan tarjota harrastusmahdollisuus.

Tällä hetkellä perhesählyä ja salibandykouluja pyörittävät SoPan ja LaVen pelaajat muutaman vanhemman avustamana, mutta lisää vanhempia tarvittaisiin toimintaan mukaan jo nyt! Loppukeväästä, kun perustamme ikäkausijoukkueita, niin joukkueiden toimihenkilöt valitaan pelaajien vanhemmista.

Usean toimijan taustatiimi on parempi vaihtoehto kuin yhden henkilön pyörittämä ryhmä, koska yksin toimivalle tehtäviä kasaantuu aivan liikaa. Tämän takia olisi hienoa, että mahdollisimman moni vanhempi osallistuisi taustojen hoitoon. Pienikin panos vaikuttaa!

Malliesimerkkejä rooleista, joissa vanhemmat voivat joukkueen taustoilla toimia (voi myös yhdistellä tai jakaa tilanteen mukaan):

Valmentaja/apuvalmentaja/ohjaaja

Jos on vähänkään urheilu- tai lasten ohjaustaustaa, on jo riittävät eväät toimia pienten junioreiden valmentajana. Lajitaustasta on tietysti hyötyä, mutta se ei ole välttämätön. Vastuu perhesählyn ja salibandykoulujen sisällöstä on vastuuohjaajilla (seuran pelaajia), mutta tarvitsemme vanhempia avustamaan tuntien ohjauksessa.

Tiedottaja

Nettisivut ovat helppo keino viestiä, kun niitä päivitetään säännöllisesti. Tiedottajan tärkein tehtävä on kirjoittaa uutisia/juttuja tapahtumista (pelireissut). Uutisia voi kirjoittaa useampikin henkilö.

Rahastonhoitaja

Hoitaa junnutoiminnan tiliä, laskuttaa kausimaksut sekä maksaa joukkueen laskut. Perhesählyä ja salibandykouluja hallinnoidaan tällä hetkellä yhtenä kokonaisuutena, ja tähän tehtävään olisi erittäin tärkeää löytää tekijä tämän kauden ajaksi!

Sitten kun perustamme joukkueita pelaajistamme, niin jokaisella joukkueella on omat rahastonhoitajansa ynnä muut toimihenkilöt, jotka ovat junioreiden vanhempia.

Huoltaja

On paikalla ainakin peleissä, usein myös treeneissä. Huolehtii EA-laukusta ja paikkaa pienet kolhut. Kaikki vanhemmat ovat huoltajia, jos ja kun he ovat mukana treeneissä tai pelireissuilla.


Yleiset tehtävät

Toimitsijat

Kotiturnauksissa tarvitsemme aina toimitsijoita otteluihin (2-4 kpl/ottelu). He pitävät kirjaa otteluiden tapahtumista ja käyttävät tulostaulua.

Erotuomarit

Mikäli erotuomaritoiminta kiinnostaa (junnujen tai aikuisten sarjat), niin ota yhteyttä saila.tervaniemi@hotmail.com! Salibandyliitto kouluttaa tuomarit ja koulutuksen käynti ei velvoita alkamaan tuomariksi. Tuomareille maksetaan palkkioita otteluiden tuomaroinnista, joten tämä on esim. nuorelle hyvä tapa tienata rahaa!

Kuuluttaja

Kotiturnauksissa tarvitsemme kuuluttajan. Mikäli mikkiin puhuminen tuntuu itselle luontevalta, niin ota yhteyttä saila.tervaniemi@hotmail.com, jos sinua voi kysyä kotiturnauksiin kuuluttajan hommiin!

Valokuvaaja

Tarvitsemme seuran tapahtumiin valokuvaajan, jotta saamme muistoksi ja käytettäväksi kuvia mm. uutisiin ja sosiaaliseen mediaan. Yksi kuvahan kertoo enemmän kuin tuhat sanaa? Tehtävän hoitamiseen riittää kiinnostus, eli jos voisit otteluita katsoessasi tai muissa tapahtumissa napata muutaman kuvan, niin ota yhteyttä saila.tervaniemi@hotmail.com! Omaa välineistöä ei tarvitse.

VANHEMMAN OPAS

Lapsen harrastuksen tukeminen

Vanhempana sinun tärkein tehtäväsi on tukea lapsesi harrastusta. On hyvä muistaa, että lapset osallistuvat harrastukseensa omasta tahdostaan – se on siis pääosin lapsen ja nuoren oma juttu. Vanhemman hyväksyntä on kuitenkin tärkeä jokaiselle lapselle ja nuorelle. Kannustus ja rohkaisu antavat lapsille itseluottamusta, kun sen sijaan pakottamista tai virheiden etsintää tulisi välttää, sillä ne aiheuttavat vain pahaa oloa.

Kun vanhemmat suhtautuvat lapsen harrastukseen oikealla asenteella, se vahvistaa lapsi-vanhempi-suhdetta. Harrastus on lapselle ja nuorelle iso juttu, joten osallistumalla ja tukemalla vanhempi pääsee osallistumaan tärkeään asiaan lapsen elämässä.

Treenien seuraaminen

Pelien ja harjoitusten seuraaminen on sovittava yhdessä vanhemman ja lapsen kesken. Hyvänä periaatteena voidaan pitää, että pääsääntöisesti vanhemmat eivät ole katsomassa lasten harjoituksia (pl. perhesähly). Näin lapsi ei tunne olevansa koko ajan tarkkailun alla ja voi keskittyä treeneihin täysillä. Välillä harjoituksia voi kuitenkin tulla katsomaan ja lapselle tulee antaa mahdollisuus toivoa vanhemman läsnäoloa. Näin vanhempi voi esimerkiksi tulla katsomaan treenejä, kun lapsi on oppinut jotain uutta, jonka haluaa näyttää vanhemmalle.

Pelien seuraaminen

Suurin osa lapsista toivoo vanhempaa katsomaan pelejä. Riippumatta pelaajan iästä, ennen pelin alkua katse usein kiertää katsomoa ja etsii tuttuja naamoja. Osallistu siis mahdollisuuksien mukaan otteluihin katsojana.

Katsojan roolissa on hyvä muistaa muutama periaate. Positiivinen kannustaminen ja tsemppaaminen on hyvin toivottavaa. Sen sijaan lapselle huutaminen ja neuvominen ei ole suotavaa. Kentällä ollessaan lapsi on liian kiireinen ottamaan neuvoja vastaan ja keskittyminen täytyy olla pelissä eikä katsomon kuuntelussa. Lapsen pitää itse oppia tekemään oikeat ratkaisut kentällä. Pelien aikana ohjeet ja neuvot tulevat ohjaajilta ja valmentajilta vaihtopenkillä.

Myös tuomarin tai valmentajan/ohjaajan kannattaa antaa hoitaa oma tehtävänsä rauhassa, sillä heillekään huutelu ei edistä sitä, että lapsi saa pelistä mukavan kokemuksen. Usein naama punaisena katsomosta tuomarille huutava vanhempi saa oman lapsen nolostumaan, puhumattakaan esimerkkinä olemisesta. Arvostelun sijaan onkin tärkeää arvostaa lapsen harrastukseen liittyviä toimijoita, sillä ilman heitä ei lapsellasi olisi mahdollisuutta harrastaa.

On hyvä tiedostaa, että myös pettymykset kasvattavat lasta. Ei siis ole järkeä pyrkiä peleissä voittoon keinoja kaihtamatta. Kannattaa myös muistaa, että peli voi olla onnistunut, vaikka voittoa ei tulisikaan. Tämän takia ensimmäinen kysymys kotiin tulevalle lapselle ei pitäisi olla ”Voititteko?” vaan ennemminkin ”Oliko hauskaa?” tai ”Onnistuitko omissa suorituksissasi?”.


   
Lisää uutisia
Sodankylän Pallo ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat