Jalkapallojaosto valitsi juniori valmennuspäälliköksi Arto Harjuniemen
JalkapalloJulkaistu: 02.01.2024 09.30

Jalkapallojaosto valitsi juniori valmennuspäälliköksi Arto Harjuniemen

Sodankylän pallon jalkapallojaosto palkkasi juniori valmennuspäälliköksi Arto Harjuniemen 1.1-2024 - 31.3.2025 ajalle.

Juniori valmennuspäällikön tehtäviin kuuluu mm. Valmennuksen tukena toimiminen ja valmennuskoulutuksen organisointi. Valmennuspäällikkö vastaa yhteistyössä joukkueiden valmentajien kanssa pelaajien sijoittumisesta joukkueissa ja pelaajaliikennesiirroista. Valmennuspäällikkö tuo kehittämisehdotuksia jalkapallojaostolle, sekä kehittää aktiivisesti seuran harjoitustoimintaa. Valvoo pelaajapolun toteutumista jalkapallon osalta. On käytettävä viikossa keskimäärin 4–8 tuntia jalkapallokauden aikana Sodankylän Pallon jalkapallojaoston tapahtumissa sisältäen harjoitukset, ottelutapahtumat, koulutukset, jaoston kokoukset ja muissa jalkapalloon liittyvissä tapahtumissa.

Palloliitto palkitsi Arto Harjuniemen vuoden 2022 lasten valmentajaksi. Saatesanoin: Arto Harjuniemi toiminut pitkään PT12- joukkueen valmentajana. Erinomainen lasten kanssa toimiva innostava valmentaja. Halu kehittyä valmentajana ja myös tiedonjanoinen. Pienen seuran aktiivinen toimija. Ilmapiirin kehittäjä.

Jalkapallojaoston puheenjohtajana olen iloinen Arton palkkaamisesta. Juniori valmennuspäällikkö on iso apu minulle, sekä meidän valmentajille.


Teksti: Johanna Mäki