Seuran toimihenkilöt ja toiminta kaudelle 2017–18
SeuraJulkaistu: 12.04.2017 00.00

Seuran toimihenkilöt ja toiminta kaudelle 2017–18

Sodankylän Pallo ry:n vuosikokous pidettiin ti 11.4.2017 Hotelli Sodankylässä. Kokouksessa vahvistettiin seuran toimintasuunnitelma ja talousarvio sekä valittiin seuran toimihenkilöt kaudelle 2017–2018.


Seuran puheenjohtajana jatkaa Kari Paajanen. Jääkiekkojaoston uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Petri Ylitalo. Jalkapallojaoston puheenjohtajana jatkaa Jake Suopanki ja salibandyjaoston puheenjohtajana Saila Tervaniemi.


Seuran johtokunnan jäseniksi oli tunkua: ehdolla oli peräti seitsemän henkilöä. Äänestyksen tuloksena johtokuntaan valittiin Mari Taipola, Tuija Uutela, Pertti Tervo ja Juho Nieminen.


Jalkapalloilijoilla edessä tapahtumarikas kesä


Tulevalla kaudella jalkapallon edustusjoukkue nousee pelaamaan kolmoseen. Kotiotteluita on luvassa seuraavasti:

 • la 13.5. KajHa/Akatemia
 • to 25.5. FC Kemi
 • la 17.6. HauPa
 • la 1.7. Tervarit
 • la 15.7. Hercules/2
 • ke 26.7. FC Santa Claus AC
 • su 6.8. TP-47/2
 • la 19.8. OPS/Akatemia
 • ke 30.8. RoPo
 • la 16.9. OLS


Piirisarjassa pelaavat myös P06, P04 ja Futisladyt. Revontulicupia pelaavat jalkapallokoululaiset, P06 ja PT08. Jalkapallokoulu pidetään kesällä 2017 perjantaisin klo 17–18 ja se on tarkoitettu 2009–2010 syntyneille pojille ja tytöille. Myös taitokoulu pyörähtää käyntiin, kun lasten kesälomat alkavat. Lisätietoa näistä on luvassa toukokuun aikana!


Muita jalkapallotapahtumia kesän aikana:

 • Jalkapallon karnevaalitapahtuma ti 16.5. Grassroots-ohjelman mukaisesti yhdessä Palloliiton, RoPsin ja FC Santa Clausin kanssa
 • Kauden aloitusturnaus 25.5. Rovaniemellä (avoin turnaus tytöille ja pojille, kaikki ikäluokat)
 • Junioreiden leiri Fifa Grassroots 5.–9.6. Rovaniemellä
 • Real Madrid foundation jalkapalloleiri 13.–16.6. Rovaniemellä
 • Santa Cup 4.–8.7. Rovaniemellä
 • Tornio-Haparanda Cup 28.–30.7.
 • Revontulicup-turnaukset
 • Taitotasotestit syksyllä kauden päätteeksi


Jääkiekossa katseet jo kohti syksyä


Jääkiekossa kausi on vasta päättynyt ja pelaajat vetävät hetken henkeä ennen kuin valmistautuminen tulevaan kauteen alkaa toden teolla. Edustus pelaa tulevalla kaudella Lappi-liigaa, F1-junnut Leijonaliigaa ja aluesarjaa pelaavat E1- ja E2-juniorit, D-juniorit (-05) sekä Kiekkoladyt. Tulevallakin kaudella pelataan jo perinteeksi muodostunut harrastesarja, joka on tavoitteena toteuttaa A- ja B-sarjana.


Vilkasta keskustelua kokouksessa herätti myös uuden jäähallin aikataulu. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaisesti, niin uusi jäähalli olisi käytössä syksyllä 2018. Odotamme mielenkiinnolla hankkeen etenemistä. Uuden jäähallin myötä myös jääkiekko saisi loistavat olosuhteet, jotka jo löytyvät jalkapallolle ja salibandylle Sodankylästä.


Salibandytoiminta kasvaa


Viime keväänä seuran lajivalikoimaan otetulla salibandyllä on kohta takanapäin ensimmäinen kausi. Seuran ensimmäinen salibandyjoukkue, naisten harrastejoukkue SB-Ladyt, on pelannut Talvipuulaakia ja Lapin mestaruussarjaa. Joukkue osallistuu näihin sarjoihin myös tulevalla kaudella.


Tavoitteina tulevalle kaudelle on saada perustettua miesten ja naisten edustusjoukkueet sekä junioritoiminnan käynnistäminen salibandykerhojen kautta. Luvassa on myös tapahtumia, joissa kaikki halukkaat pääsevät lajin pariin. Toukokuussa järjestetään yhteistyössä Sodankylän kunnan kanssa junioreiden kunnanmestaruusturnaus. Elokuussa puolestaan järjestetään aikuisille turnausilta. Pelit pelataan sekajoukkueilla, jotka arvotaan iltaan osallistuvista.


Tule mukaan toimintaan


SoPa toivottaa kaikki tervetulleiksi mukaan seuran toimintaan, oli kiinnostuksen kohteena sitten jalkapallo, jääkiekko tai salibandy!