Jääkiekkokausi 2022-2023 päätökseen kauden päätösjuhlassa
Julkaistu: 10.05.2023 07.51

Jääkiekkokausi 2022-2023 päätökseen kauden päätösjuhlassa

Jääkiekkojaoston päättäjäisiä vietettiin tiistaina 9.5.2023 Tähtikunnan koulun auditoriossa. Valmennuspäällikkö Saku Aikion johdolla pidetyssä tilaisuudessa olivat mukana runsas joukko pelaajia, toimihenkilöitä ja pelaajien vanhempia jokaisesta jaoston joukkueesta.

Aikio kertoi puheenvuorossaan kauden olleen kokonaisuudessaan hyvä, harrastajamäärä on pienoisessa kasvussa ollen menneellä kaudella 160 pelaajan paikkeilla. Toimihenkilöinä jaostossa toimi kauden aikana 60 arvokasta vapaaehtoistyötä tekevää, pääosin pelaajien vanhempia, joille Aikio antoikin tilaisuudessa paljon kiitosta. Haasteen Aikio heitti kokeneille jääkiekon parissa pitkään toimineille ”kehäketuille”, joita Aikio kannusti palaamaan jaoston toimintaan mukaan jakamaan arvokasta näkemystä jääkiekon kehittämisestä Sodankylässä.

Harjulan kannustuspuheenvuoro rohkaisi unelmoimaan

Päättäjäistilaisuudessa kannustuspuheenvuoron junioreille piti SoPan kasvatti, Mestiksessä menneellä kaudella Imatran Ketterässä hopeaa voittanut Jarkko Harjula. Harjula rohkaisi omalla menestystarinallaan juniorikiekkoilijoita unelmoimaan rohkeasti ja nauttimaan pelaamisesta täysillä - "mieli kirkkaana ja jalka virkeänä".


Kuvassa: Jarkko Harjula

Vuoden junioripelaajana palkittiin Oskari Niemelä, vuoden joukkueena U11-joukkue
Palkintopöytä notkui palkinnoista, joista kaikki pelaajat palkittiin pokaalein kiekkokoulusta, tyttökiekkojoukkueesta ja U9-joukkueesta. Vuoden juniorina palkittiin U15-joukkueen Oskari Niemelä ja uutena jaoston palkintona Vuoden joukkue-palkinto, jonka sai U11-joukkue (otsikkokuvassa). Vuoden joukkue-palkinnon päätti seuran puheenjohtaja Kari Paajanen joukkueilta saatujen esitysten perusteella. Valintakriteereinä Paajanen painotti valinnassaan kauden aikana edistymistä, Jopoxin käyttämistä, harjoitteluaktiivisuutta, someaktiivisuutta, vapaaehtoisten työtä joukkueessa, yhteisöllisyyttä ja joukkueen tekemisestä välittynyttä kuvaa seuran puheenjohtajalle.

KiekkokouluTyttökiekko

U9-joukkue

Kiekkokoulusta, tyttökiekostaja U9-joukkueesta palkittiin kaikki pelaajat hienosti menneestä kaudesta.

U11 -joukkueen palkitut
U11 - joukkueesta palkittiin kaikki pelaajat, lisäksi palkittiin kauden aikana viisi ahkerinta harjoittelijaa, jotka olivat Otto Seppälä, Samuel Harjula, Tuure Lehtilä, Otso Aikio ja Eetu Tarsa

U13-joukkueen palkitut
MVP – Sampo Pallas
Tehokkain pelaaja – Sammeli Hietanen
Tsemppari (pelaajien äänestämä) – Santeri Harjula
Ahkerin treenaaja - Samuel Stauffer
Kehittynein pelaaja – Konsta Laukkanen


Kuvassa: U13-joukkue toimihenkilöineen

U15 palkitut
Kehittynein pelaaja - Janne Piirainen
Vuoden taistelija - Otto Mäki
Vuoden hyökkääjä - Eeli Ylitalo
Vuoden puolustaja - Eino Seppänen
Vuoden ratkaisija - Oskari Niemelä


Kuvassa: U15 -joukkue toimihenkilöineen

Ladyjen palkinto
Vuoden Lady - Hanna Merenkukka

Äijien palkitut
Äijät Juha Hämäläinen ja Jorma Ovaska

Edustuksen palkitut
Vuoden pelaaja – Kasperi Oikarinen
Vuoden maalivahti - Aapo Pöntinen
Vuoden työmyyrä - Joonas Karen


Kuvassa: Saku Aikio ja Kasperi Oikarinen

Jaoston palkinnot
Paras juniori - Oskari Niemelä
Vuoden juniorimaalivahti - Tuure Lehtilä
Vuoden Pikku Myy - Neea Lintula
Vuoden valmentaja - Jani Uusitalo
Vuoden toimitsija - Elina Seppänen
Vuoden vaikuttaja - Saku Aikio
Vuoden joukkue - U11 joukkue


Kuvassa vasemmalla: Tuure Lehtilä, Neea Lintula ja Oskari Niemelä
Kuvassa keskellä: Saku Aikio, Elina Seppänen ja Jani Uusitalo
Kuvassa oikealla: Hanna Jänkälä-Simppala ja Ari Seppälä (U11)